Den sjunde vännen

Sara Granér

Men förhelvete Kain, för helvete!
Abel som var så perfekt! Fin hy, snygg röv i jeans och sån pondus när han talade.

I Den sjunde vännen tecknar Sara Granér sin egen evolutionshistoria. Berättelserna rör sig in och ut ur kroppen, bort i den tysta rymden och tillbaka till de första däggdjuren och en tid före språket, via kollapsade civilisationer, brott och straff, fängelseindustrin, arkeologiska utgrävningar och upplevelsen av att vara helt ensam i sin art.

Vad skiljer kropp från själ, människa från djur, historia från nutid? Var det mer än ett tragiskt brodermord när Kain mördade Abel? Och varför har sömnen fått så dåligt rykte? Varför säger man politiskt uppvaknande, men inte att fossilkapitalet måste gå och lägga sig? 

Sara Granérs vilda associationer från urtida sorkar och Gamla testamentet till stressade jobbpendlare, pekar brutalt mot den moderna tidens alla absurditeter. Det är vackert, roligt och suggestivt.

Utgiven november 2022. Mjukband med flik, 160 sidor.

SAGT OM BOKEN:

Det är rikt som en kultursmoothie!

Lisa Bergström i P1 Kultur

Den briljanta inledande berättelsen utgår från den bibliska historien om Kain och Abel, men låter sig placeras i nutida sammanhang. Ofta skiftar fokus för det som berättas i de längre serierna. Detta med sådan skicklighet att man som läsare ändå hänger med i associationerna som fått leda vägen. Helhetsbetyg 5.

Emilia Nilsson i BTJ-häftet nr 1 2023

PRESSBILDER:

OM Sara Granér

”Sara Granérs kraftfulla bildspråk har en drastisk humor som träffar betraktaren mitt i solar plexus. Vi skrattar hejdlöst, men får oss också en tankeställare om samtidens fördomar och svarta hål.” – Ur motiveringen till EWK-priset, 2010.

Sara Granér (född 1980) debuterade 2008 med Det är bara lite AIDS. Sedan dess har man kunnat läsa hennes serier i tidningar som Galago, Aftonbladet, ETC och Dagens Nyheter. Hon har medverkat i utställningar i Rom och Tokyo och haft separatutställningar på bland annat Kulturhuset i Stockholm och Dunkers Kulturhus. På Galago förlag har hon bland annat släppt böckerna Med vänlig hälsning (2010), All I want for Christmas is planekonomi (2012), Jag vill inte dö, jag vill bara inte leverera (2015), Allas lika mellangärde (2020) och senast Den sjunde vännen (2022). 2017 debuterade Sara Granér som poet med dikt- och bildverket Blixt från oklar himmel. Hon är idag en av landets mest välkända satiriker och konstnärer.

Författarfoto: Julia Lindemalm


Alla våra böcker


aktuella grejer

Mer grejer »

aktuella böcker

Ett år av apokalyptiskt tänkande

Linda Spåman

Ett år av apokalyptiskt tänkande är en mörk komedi, en tragikomisk feelbad som i expressiva bilder pratar om döden, livet, kärlek och såriga relationer. Men framför allt handlar den om att själv få välja hur livet ska sluta.
Utkommer 3 april. Recensionsdag 14 april.

Läs mer om boken »

Göteborgssyndromet

Sanna Kullin

Göteborgssyndromet är en serieroman om att glömma bort hela sitt liv till förmån för en fantasi. Med stor humor och underbart svängiga 70-talsdoftande bilder tecknar debuterande Sanna Kullin både en bild av Göteborg och av att famla omkring i livet som 20-någonting. Utkommer 24 januari. Recensionsdag 29 januari.

Stilen är högst personlig och uttrycksfull, till synes inspirerad av den alternativa undergroundrörelsen inom seriekonsten på 1960- och 1970-talen, indikerad av en sekvens som helt tydligt är en pastisch på en serie av Robert Crumb. Berättelsen är ett intrikat porträtt av hur en förälskelse kan få en att agera irrationellt.Rekommenderas. Helhetsbetyg: 4.

Fredrik Strömberg i BTJ 3/2025

Läs mer om boken »

Äventyr för 9-12!

Klara - Tvättbjörnarnas stad

Fabian Göranson

Nytt spännande äventyr av Fabian Göranson! Tvättbjörnarnas stad är första delen i en trilogi om Klara. Den är ett storslaget äventyr bland förfallna hus, sjaviga människor och onda ingenjörer. Det är en värld där gäng av utklädda gatubarn strider mot varandra men där de största hotet egentligen är vuxenvärlden med den fanatiske doktor Nuragen i spetsen.
Utkommer 24 januari. Recensionsdag 30 januari.

Fabian Göranson behärskar formen till fulländning. Hans huvudpersoner är älskansvärda och bifigurerna blir aldrig så excentriska att de förlorar i trovärdighet.

Jonas Thente i Dagens Nyheter

Läs mer om boken »

Alla böcker »

prata med oss

Tidningen

Rojin Pertow, chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm Mail: rojin[at]ordfrontforlag.se

Förlaget

Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15 Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se International rights Alessandra Sternfeld, AM Book Mail: alessandra[at]am-book.com

Kundtjänst

Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst galago@natverkstan.net Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)