Bita i röret

David Liljemark

När till exempel en saxofonist eller klarinettist sätter tänderna mot den lilla träbiten som kallas röret och blåser, uppstår gälla och dissonanta tjut bortom instrumentets traditionella tonskala. Flertalet skulle antagligen karaktärisera det som ett vedervärdigt oväsen, medan andra uppskattar den atonala kraften och hör en annan form av skönhet.

Bita i röret innehåller fyra serienoveller på liknande tematik: besatthet, tunnelseende och gränslöshet vad gäller skiljelinjen mellan konst (i vid bemärkelse) och liv. Vi möter ett antal eldsjälar som söker sin egen nisch och i närkamp med konventionerna försöker ta sina uttryck till nya nivåer.

En saxofonduo, två konstskolestudenter, en stadsguide och en lajvare …

David Liljemark har skrivit samtliga manus och Ruben Dahlstrand, Sling Lindh, Matthieu Cousin och Jimmy Wallin har tecknat varsin episod.

Utgiven maj 2015. Mjukband, 90 sidor.

PRESSBILDER:

OM David Liljemark

”David Liljemark? Han är bäst.”
– Martin Aagård, Aftonbladet.

”Den skarpa humorn är ofta utmanande, men Liljemark är allt annat än en vanlig provokatör. Han håller inte med de kollegor som menar att satir ska ”slå åt alla håll” och därmed inte bryr sig om vilka åsikter de kan verka stå för, vems ärenden de springer; ”som en uthyrbar clown”. Hos en satiriker med integritet anar man istället avsändaren bakom verket, en person med egna åsikter, och den typen av satiriker är Liljemark. Och en konstnär ut i fingerspetsarna.”
– Frida Lindström, Värmlands Folkblad, om David Liljemarks underbara värld.

David Liljemark, född 1973 i Karlstad och bosatt i Stockholm, debuterade i bokform med Inte ett rätt (1996) och har sedan dess publicerat ett flertal seriealbum. Liljemark har publicerats i en stor mängd tidningar, bland andra DN, NWT, Galago, MegaPyton, Svenska MAD, Dagens ETC och Ordfront Magasin. Han är även verksam som konstnär, filmare och musiker. Våren 2010 visades hans uppmärksammade dokumentärfilm Jakten på Bernhard i SVT. 2009 utkom Boltzius och 2013 kom uppföljaren Boltzius vol 2.

2018 utkom han med mastodontverket David Liljemarks underbara värld.

2014 blev han utnämnd till Årets Värmlandsförfattare med motiveringen:

”David Liljemark är en av Sveriges mest produktiva och nyskapande serietecknare. Med serieromanen om helbrägdagöraren Boltzius har han lyft genren till en helt ny nivå. Det är en våldsamt komisk historia, som också är ett fantastiskt kulturhistoriskt dokument – berättad dessutom på värmländska.” – Region Värmland


Alla våra böcker


aktuella grejer

Mer grejer »

aktuella böcker

Göteborgssyndromet

Sanna Kullin

Göteborgssyndromet är en serieroman om att glömma bort hela sitt liv till förmån för en fantasi. Med stor humor och underbart svängiga 70-talsdoftande bilder tecknar debuterande Sanna Kullin både en bild av Göteborg och av att famla omkring i livet som 20-någonting. Utkommer 24 januari. Recensionsdag 29 januari.

Stilen är högst personlig och uttrycksfull, till synes inspirerad av den alternativa undergroundrörelsen inom seriekonsten på 1960- och 1970-talen, indikerad av en sekvens som helt tydligt är en pastisch på en serie av Robert Crumb. Berättelsen är ett intrikat porträtt av hur en förälskelse kan få en att agera irrationellt.Rekommenderas. Helhetsbetyg: 4.

Fredrik Strömberg i BTJ 3/2025

Läs mer om boken »

Äventyr för 9-12!

Klara - Tvättbjörnarnas stad

Fabian Göranson

Nytt spännande äventyr från Fabian Göranson! Tvättbjörnarnas stad är första delen i en trilogi om Klara. Den är ett storslaget äventyr bland förfallna hus, sjaviga människor och onda ingenjörer. Det är en värld där gäng av utklädda gatubarn strider mot varandra men där de största hotet egentligen är vuxenvärlden med den fanatiske doktor Nuragen i spetsen.
Utkommer 24 januari. Recensionsdag 30 januari.

närmare 180 sidor med myllrande gator och torg, färglagda med akvarell och gouache och som lockar ögat och kittlar nyfikenheten. Texten är berättande och placerad i rutor ovanpå bilderna, men det är i bilderna det riktiga engagemanget finns. Helhetsbetyg: 4

Anna Bjurström i BTJ 2/2025

Läs mer om boken »

Kattflickan och andra berättelser

Anneli Furmark

I fem sällsamma noveller skildrar Anneli Furmark stilla uppbrott genom livets alla skeden. Med den känsla för färg, stämning och humor som bara Furmark har berättar hon om det stora i det lilla. Om frukostflingor, skräck, tegelhus och prydnadsföremål – om kärlek, krig och fred. Och om död. Utkommen.

En verklig pärla för Anneli Furmark-fantaster /.../ Det är Furmarkskt gåtfullt och med sedvanlig hyperkänsla för vardagsdetaljerna som nålar fast berättelsen, allt mot en fond av ett lika signifikant och starkt landskapsmåleri.

Sara Meidell i Västerbottens-Kuriren

Läs mer om boken »

Alla böcker »

prata med oss

Tidningen

Rojin Pertow, chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm Mail: rojin[at]ordfrontforlag.se

Förlaget

Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15 Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se International rights Alessandra Sternfeld, AM Book Mail: alessandra[at]am-book.com

Kundtjänst

Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst galago@natverkstan.net Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)