Hata samtiden

Nanna Johansson

Mästaren av dålig stämning, löjliga skämt och knivskarpa analyser är tillbaka!

I sitt åttonde seriealbum riktar Nanna Johansson kängan mot samtidens hopplösa krav på perfektion, arbetsmoral och intresse för inredning. Hur orienterar man sig i systemet om man är fattig, ful, tjock, ledsen eller bara lite lat? Ska man rycka upp sig, känna sig värdelös eller bara ge fingret åt alltihop?

Hata samtiden är, trots sin brutala titel, en längtan efter ett varmt och mjukt samhälle istället för ett hårt, vasst och krävande. Här finns en lång rad misslyckade, sorgsna och udda filurer som uppgivet bankar pannan blodig mot samtidens dyra och kravfyllda fondvägg.

Här möter vi också de djupt olyckliga medlemmarna i Brf Parketten, går på arbetsintervju och tvingas lyssna till både en och annan bigott besserwisser.

Med sin säregna stil där gulligt möter äckligt och smart står alldeles intill idiotiskt, har Nanna Johansson skapat en helt egen nisch i Satirsverige.  Hata samtiden är satir när den är som bäst, ilsken och hysteriskt rolig.

Utgiven maj 2022. Mjukband med flik, 140 sidor.

SAGT OM BOKEN:

Seriealbumet som helhet är färgrikt och knasroligt, uttrycksfullt och allvarsamt – en utmärkt mix som hatar samtiden men inte människorna i den. Helhetsbetyg: 4.

Caroline Degerfeldt i BTJ-häftet nr 13 2022

PRESSBILDER:

OM Nanna Johansson

Nanna Johansson (f. 1986) är serietecknare, författare och poddpersonlighet. Sedan debuten med Fulheten 2009 har hon varit en outtröttlig satiriker och tecknare. På Galago förlag har hon givit ut bland annat Hur man botar en feminist (2013 ) och Naturlig skönhet (2017) och Jag kommer med stryk (2019).

Vid sidan av serietecknandet har hon även skrivit flera skönlitterära böcker och varit programledare för Tankesmedjan i P3 och ett av ankaren för satirpodcasten Lilla Drevet. Hon är en av deltagarna i podden SpelSekten.


Alla våra böcker


aktuella grejer

Mer grejer »

aktuella böcker

Not Forever

Mats Jonsson

Not Forever utspelar sig under fyra månader som aldrig blev skildrade i den kultförklarade serieromanen Hey Princess. Nu kastar sig Mats Jonsson åter handlöst ner i sitt bitterljuva och solkiga 90-tal. En tid av osäkerhet, ängslig positionering och mansgriseri, men också av innerlig vänskap, levnadsglädje och inomhusrökning. De 30 år som gått ger nya insikter om tiden och livet. Utkommer: 22 september. Recensionsdag: 7 oktober.

Läs mer om boken »

Johan smakar på livet

Johan Wanloo

Johan Wanloo lever ett så händelselöst liv att han till och med drömmer om att han ligger på soffan och tar en tupplur. Något måste göras! Efter att ha diskuterat med sina bättre och sämre jag tar han helt enkelt reda på hur man gör för att smaka på livet. Utkommer 8 september. Recensionsdag 15 september.

Läs mer om boken »

Lord All Smitey

Cecilia Vårhed

De dåliga vännerna från Fattigt skryt försöker leva sunda liv på varsina håll, men i Lord All Smitey återförenas de motvilligt och ger sig ut på en resa. Är det ödet? Är det slumpen? Vissa människor kanske inte är menade att vara lyckliga. En ösig och hysteriskt rolig roadtrip av Cecilia Vårhed. Utkommer 21 augusti. Recensionsdag 31 augusti.

 

Läs mer om boken »

Alla böcker »

prata med oss

Tidningen

Anders Annikas, vik. chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Mail: anders[at]ordfrontforlag.se

Förlaget

Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15. Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book. Mail: alessandra[at]am-book.com

Kundtjänst

Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst. Mail: galago[at]natverkstan.net. Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)