7 september, 2024 Okategoriserade
Den naturliga komedin av Ulla Donner får Urhundenpriset för bästa originalsvenska seriealbum!
– Vad i helvete? Blir så glad!, säger en överraskad Ulla Donner.
Joakim Pirinen delade ut priset. Från Galago var i år även Elin Lucassi, Cecilia Vårhed, Mikael Ross och Marjane Satrapi nominerade.
Prisutdelningen ägde rum på Ystad seriefestival och Joakim Pirinen läste motiveringen som lyder:
Den naturliga komedin av Ulla Donner är en allegorisk berättelse om hur vi människor beter oss i sociala medier och i samhället, men här är det svampar och träd i skogen som står för berättandet. Det är tyvärr människan som är boven i dramat, som berövar skogen dess liv. Naturen jobbar på år efter år så gott den kan. Bildspråket har tydliga kontraster i den snäva färgpaletten där bara svart, blått och gult får plats i något som känns som linoelumtryck. Det blandas med den känslofyllda resan genom skogen sedd ur en svamp och ett lövs synvinkel. Text och dialog knyter an till klassiska verk i samklang med samtida uttryck. Den naturliga komedin innehåller många olika komponenter av nytt och gammalt som gör att vi både känner oss hemma och upplever något nytt. Varje liten del gör sitt, precis som i naturen.
Urhunden har delats ut sedan 1987 och utses av en jury som tillsats av Seriefrämjandets styrelse. Nytt för i år är en prissumma på 25 000 kronor till vinnaren.
Från Galago var i år även Elin Lucassi, Cecilia Vårhed, Mikael Ross och Marjane Satrapi nominerade.
Läs en intervju med Ulla som Galago gjorde förra året här.
”Det är som att välja mellan pest och kolera” är ett synnerligen välanvänt uttryck för en situation med två dåliga valmöjligheter. Men vilken sjukdom är egentligen värst? Tei Hasselqvist reder ut denna och ytterligare fyra eviga antingen-eller-frågor.
Läs mer »
Den hyllade fransk-iranska serietecknaren och filmregissören Marjane Satrapi blev 56 år gammal. Hennes Persepolis är ett portalverk inom seriekonsten. ”Hela Persepolis kan betraktas som en enda protest mot mullornas skräckvälde i landet”, skriver Rojin Pertow.
Läs mer »
Mats Jonsson återvänder till sitt 90-tal, och granskar det med kritisk blick. Cecilia Vårheds toxiska kompisgäng återförenas och ger sig ut på en vansinnig biltur och Johan Wanloo försöker leva ett mer spännande liv. Dessutom: väggkalendrar av Sanna Kullin och Anneli Furmark.
Läs mer »
Not Forever utspelar sig under fyra månader som aldrig blev skildrade i den kultförklarade serieromanen Hey Princess. Nu kastar sig Mats Jonsson åter handlöst ner i sitt bitterljuva och solkiga 90-tal. En tid av osäkerhet, ängslig positionering och mansgriseri, men också av innerlig vänskap, levnadsglädje och inomhusrökning. De 30 år som gått ger nya insikter om tiden och livet. Utkommer: 22 september. Recensionsdag: 7 oktober.
Johan Wanloo lever ett så händelselöst liv att han till och med drömmer om att han ligger på soffan och tar en tupplur. Något måste göras! Efter att ha diskuterat med sina bättre och sämre jag tar han helt enkelt reda på hur man gör för att smaka på livet. Utkommer 8 september. Recensionsdag 15 september.
De dåliga vännerna från Fattigt skryt försöker leva sunda liv på varsina håll, men i Lord All Smitey återförenas de motvilligt och ger sig ut på en resa. Är det ödet? Är det slumpen? Vissa människor kanske inte är menade att vara lyckliga. En ösig och hysteriskt rolig roadtrip av Cecilia Vårhed. Utkommer 21 augusti. Recensionsdag 31 augusti.
Anders Annikas, vik. chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Mail: anders[at]ordfrontforlag.se
Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15. Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book. Mail: alessandra[at]am-book.com
Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst. Mail: galago[at]natverkstan.net. Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)