16 augusti, 2019 Okategoriserade
Låt oss äta oss ur klimatkrisen. Bokstavligen. Galagos chefredaktör Rojin Pertow kommer med ett anspråkslöst förslag.
År 1729 presenterade Jonathan Swift en idé som möjligen kunde om inte lösa, så åtminstone underlätta situationen för den fattiga, svältande underklassen på Irland. De hade knappt med mat och inte en penny till sitt namn. Men helt lottlösa var de inte, de hade ju ändå sina barn. Vad skulle hända om de började se barnen som en tillgång istället för en börda? Vad sägs om att sälja dem som delikatesser till överklassen!
Det var Swifts förslag och ett sätt för honom att uppmärksamma hur inhumant man behandlade de fattiga på Irland. Nu har det gått nästan 300 år sedan dess och svält är inte längre det världsproblem det en gång var. Faktum är att enligt WHO är numera fetma ett större folkhälsoproblem i världen än svält. Men det är inte det mest akuta hotet mot mänskligheten. Det som verkar kunna utrota oss snabbast är förstås klimatkrisen.
Jag föreställer mig de fossila utsläpp som skapat krisen som en ondskefull, svart och grön rök som kapslar in jorden. En sån där serietidningsrök omgiven av döskallar och andra onda grejer. En sån som får ett ansikte som ler elakt. Armar och händer som rycker upp gröna, fina träd och håller hela handflatan mot glaciärerna så att de smälter. Som ligger i en solstol och njut-steker när temperaturen höjs medan utmärglade bönder med förstörda grödor hopplöst tittar på i bakgrunden. En riktigt vidrig sate helt enkelt. Genomond och cynisk, som drivs av vår misär.
Ska vi verkligen låta den röken få tillfredsställelsen det innebär att få förgöra mänskligheten? Det tycker inte jag! Låt oss istället ta saken i egna händer. Jag presenterar härmed ett anspråkslöst förslag anno 2019; låt oss äta oss ur klimatkrisen, bokstavligen.
Eftersom vi vet att det inte kommer att finnas någon direkt framtid att tala om för vår planet så kan vi ju börja med mänsklighetens framtid, barnen. Goda, söta, oskyldiga små barn. Griljerade och tillagade som spädgrisar över öppen eld. Glöm inte äpplet i munnen för en lite festligare touch! Sedan jobbar vi oss genom generationerna. Generation Y, eller så kallade “millennials” gnäller ju oavbrutet om hur jobbigt de har det när det kommer till bostad och fast anställning. Slå två flugor i en smäll och bli av med gnället samtidigt som du får en mättande och nyttig måltid! De äter ju så mycket avokado så de räknas nästan som grönsaker själva.
Några tuggor nedåt i generationskedjan kommer sedan den riktiga belöningen. Att få äta upp de så kallade baby boomers:en, själva orsaken till klimatkrisen. Köttberget av egoistiska, välmående individualister som flyger världen över flera gånger per år, tycker sig behöva en SUV för att åka och handla och me too:ades på löpande band i förfjol. De kommer nog tyvärr inte smaka så gott, förmodligen rätt segt, men man kommer att känna sig sådär härligt förnumstig när man äter dem. Som när man äter någon obskyr styckdetalj med den självgoda insikten att man “tar tillvara på hela djuret”.
Själv är jag sedan 20 år tillbaka herbivor och kommer inte att delta i festen. Men jag stödjer helhjärtat alla som drar sitt strå till stacken och äter upp en medmänniska. För klimatet, jorden och framtiden!
Högaktningsfullt,
Rojin Pertow, chefredaktör Galago
Mats Jonsson återvänder till sitt 90-tal, och granskar det med kritisk blick. Cecilia Vårheds toxiska kompisgäng återförenas och ger sig ut på en vansinnig biltur och Johan Wanloo försöker leva ett mer spännande liv. Dessutom: väggkalendrar av Sanna Kullin och Anneli Furmark.
Läs mer »
Sanna Kullins Göteborgssyndromet, Steve Nyberg och Max Heberts Tre män funna mördade i Klippan och Linda Spåmans Ett år av apokalyptiskt tänkande är alla nominerade i kategorin 2025 års bästa serieroman!
Läs mer »
Persepolis av Marjane Satrapi är en modern serieklassiker som dessutom finns med på Skolverkets läslista för gymnasiet. Här finns en gratis lärarhandledning att ladda ned, skriva ut och använda i klassrummet.
Läs mer »
Pjäsversionen av Mats Jonssons Augustnominerade serieroman När vi var samer sattes upp på Västerbottensteatern 2024. Boken dramatiserades av Tora von Platen och översattes till umesamiska av Henrik Barruk. Guh lejmeh sámieh/När vi var samer innehåller förutom Tora von Platens manus, illustrationer av Mats Jonsson samt fotografier från föreställningen. Utkommer 25 maj.
Äntligen är Augustprisnominerade Alma Thörn tillbaka! I Everest berättar hon om småbarnsmamman Emma som sitter fast vid disk- och sopberg hemma, men drömmer om världens högsta berg. Utkommer 16 mars. Recensionsdag: 24 mars.
jag kan inte annat än älska hur Alma Thörn inte gör en halvhalt och vänder mot ett städat och lycklig slut, utan driver berättelsen rakt mot den verkliga katastrofen - superlojal med Emma, superlojalt med hennes besatthet efter att få leva helt.
Sara Meidell i Västerbottens-Kuriren
Den spännande uppföljaren till Augustprisade Klara – Tvättbjörnarnas stad. Klara och de andra i tvättbjörnsgänget bedriver en farlig tvåfrontskamp mot de läskiga Clownerna och mot de ännu värre Teknokraterna som förvandlar stadens fattiga kvarter till grus. Utkommer 11 mars. Recensionsdag 19 mars.
en närmast filmisk kärlek till det vilda, potentiellt samhällsomstörtande i att vara barn och att välja att gå sin egen väg. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något
Alexandra Sundqvist i DN
Anders Annikas, vik. chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Mail: anders[at]ordfrontforlag.se
Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15. Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book. Mail: alessandra[at]am-book.com
Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst. Mail: galago[at]natverkstan.net. Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)