20 april, 2026 Okategoriserade
Sanna Kullins Göteborgssyndromet, Steve Nyberg och Max Heberts Tre män funna mördade i Klippan och Linda Spåmans Ett år av apokalyptiskt tänkande är alla nominerade i kategorin 2025 års bästa serieroman!
Nomineringarna till årets Urhunden, Seriefrämjandets årliga pris, har presenterats och inte mindre än tre Galagoutgivningar är nominerade!
De nominerade serieskaparna kunde inte vara gladare (eller, vad vet jag, det kanske de kunde men de verkar i alla fall superglada):
"Vad roligt!!" säger Sanna Kullin.
"Nej men va fett" säger Steve Nyberg.
"Härligt!" utropar Max Hebert.
Och det är svårt att misstolka glädjen i Linda Spåmans reaktion: "detta gör mig mycket glad!"
Även förra året nominerades tre Galagoböcker till priset, Club Lonely av Pelle Forshed, Mors dag av Klara Wiksten samt Mjölk och människor av Matilda Josephson, som vann!
Övriga nominerade i år är Linnea Stertes A garden of spheres (Peow2) och Erik Svetofts Vit Volvo (Sanatorium Förlag).
Urhunden delas ut den 15 maj ut av Seriefrämjandet, inför Stockholms Internationella Seriefestival (16-17 maj).
Fabian Franck, praktikant
fabian@ordfrontforlag.se
Mats Jonsson återvänder till sitt 90-tal, och granskar det med kritisk blick. Cecilia Vårheds toxiska kompisgäng återförenas och ger sig ut på en vansinnig biltur och Johan Wanloo försöker leva ett mer spännande liv. Dessutom: väggkalendrar av Sanna Kullin och Anneli Furmark.
Läs mer »
Sanna Kullins Göteborgssyndromet, Steve Nyberg och Max Heberts Tre män funna mördade i Klippan och Linda Spåmans Ett år av apokalyptiskt tänkande är alla nominerade i kategorin 2025 års bästa serieroman!
Läs mer »
Persepolis av Marjane Satrapi är en modern serieklassiker som dessutom finns med på Skolverkets läslista för gymnasiet. Här finns en gratis lärarhandledning att ladda ned, skriva ut och använda i klassrummet.
Läs mer »
Pjäsversionen av Mats Jonssons Augustnominerade serieroman När vi var samer sattes upp på Västerbottensteatern 2024. Boken dramatiserades av Tora von Platen och översattes till umesamiska av Henrik Barruk. Guh lejmeh sámieh/När vi var samer innehåller förutom Tora von Platens manus, illustrationer av Mats Jonsson samt fotografier från föreställningen. Utkommer 25 maj.
Äntligen är Augustprisnominerade Alma Thörn tillbaka! I Everest berättar hon om småbarnsmamman Emma som sitter fast vid disk- och sopberg hemma, men drömmer om världens högsta berg. Utkommer 16 mars. Recensionsdag: 24 mars.
jag kan inte annat än älska hur Alma Thörn inte gör en halvhalt och vänder mot ett städat och lycklig slut, utan driver berättelsen rakt mot den verkliga katastrofen - superlojal med Emma, superlojalt med hennes besatthet efter att få leva helt.
Sara Meidell i Västerbottens-Kuriren
Den spännande uppföljaren till Augustprisade Klara – Tvättbjörnarnas stad. Klara och de andra i tvättbjörnsgänget bedriver en farlig tvåfrontskamp mot de läskiga Clownerna och mot de ännu värre Teknokraterna som förvandlar stadens fattiga kvarter till grus. Utkommer 11 mars. Recensionsdag 19 mars.
en närmast filmisk kärlek till det vilda, potentiellt samhällsomstörtande i att vara barn och att välja att gå sin egen väg. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något
Alexandra Sundqvist i DN
Anders Annikas, vik. chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Mail: anders[at]ordfrontforlag.se
Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15. Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book. Mail: alessandra[at]am-book.com
Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst. Mail: galago[at]natverkstan.net. Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)