"Samhället speglas i bensinstationen"
Tommy Sundvall berättar för Galago om absurda kundmöten, kremerade katter och om att motvilligt bli självbiografisk tecknare i och med boken Mina drömmars mack.
Läs mer »
16 januari, 2019 Övrigt
1979 grundade Olle Berg, Rolf Classon och Kerold Klang tidningen Galago. 133 nummer senare har 40 år hunnit passera. Vi kommer fira vår mogna ålder hela året!
Galago nr 1 kostade 8 kronor och innehöll poesi, skämtteckningar, serier, noveller fotografi och märkliga små texter. Så här skrev redaktionen i sin ledare:
Den gränssprängande motkulturen kan naturligtvis aldrig bli för stor. Språket utarmas hela tiden. Det finns så mycket poesi folk går miste om. Språket är ju ett maktmedel, som vi genom poesin kan utnyttja till vår fördel. Det svåra är inte svårt och våra möjligheter är egentligen oanade.
Så vi vill koppla lite annorlunda grepp. Försöka blanda komiska och kontemplativa doser till en brygd med ovanlig smak. Vi kallar publikationen "tidsmagasinet" och det kan man ju dra vilka växlar man vill på. Med det menas bara att GALAGO är för Sverige under tiden. Det kommer säkert att visa sig vad det lider. Svårare är det inte. Sedan får framtiden leda oss vidare i sin fascinerande lilla hand.
Nu är det 2019 och framtidens fascinerande lilla hand är här. Galago gör fortfarande en brygd med ovanlig smak.
Vi börjar firandet med ett partaj på Littfest den 15:e mars. Tillsammans med 50-årsjubilerande moderskeppet Ordfront bjuder vi på roliga scenframträdanden, liveteckning, cool musik och härlig stämning på Bildmuseet i Umeå.
Efter sommaren blir det stor fest på Pustervik under bokmässan i Göteborg. Ungefär samtidigt kommer vårt otroligt späckade och extratjocka jubileumsnummer där vi blickar framåt, bakåt, utåt och inåt.
Vi har också lovat att starta en Galagopodd så fort vi hinner! Ni lär ju få reda på när det händer. Självklart kommer en massa nya underbara böcker av folk som Ellen Ekman, Nanna Johansson, Liv Strömquist, Henrik Bromander och Sara Granér.
Om du inte redan prenumererar på Galago, gör det!
/Sofia Olsson och Rojin Pertow
Tommy Sundvall berättar för Galago om absurda kundmöten, kremerade katter och om att motvilligt bli självbiografisk tecknare i och med boken Mina drömmars mack.
Läs mer »
Galago fick sitt första Augustpris någonsin när Klara – Tvättbjörnarnas stad av Fabian Göranson kammade hem priset för årets bästa barnbok!
Läs mer »
Tommy Sundvall berättar om att jobba på mack, Alma Thörn om en krisande småbarnsmamma och Fabian Göranson fortsätter den hyllade äventyrsserien om Klara!
Galagos vårkatalog hittar du här!
Läs mer »
Äntligen är Augustprisnominerade Alma Thörn tillbaka! I Everest berättar hon om småbarnsmamman Emma som sitter fast vid disk- och sopberg hemma, men drömmer om världens högsta berg. Utkommer 16 mars. Recensionsdag: 24 mars.
Thörns sätt att avbilda kroppsspråk och minspel fångar karaktärernas känslor på ett väldigt träffsäkert sätt och hennes illustrationer i väl valda färgskalor kombinerat med en välskriven både yttre och inre dialog får berättelsen att flyta obehindrat. Helhetsbetyg:4
Camilla Bergvall i BTJ 6, 2026
Den spännande uppföljaren till Augustprisade Klara – Tvättbjörnarnas stad. Klara och de andra i tvättbjörnsgänget bedriver en farlig tvåfrontskamp mot de läskiga Clownerna och mot de ännu värre Teknokraterna som förvandlar stadens fattiga kvarter till grus. Utkommer 11 mars. Recensionsdag 19 mars.
Mjukglass, snus, spolarvätska och bensinstationens historia! Tommy Sundvall berättar självbiografiskt, rörande och underhållande i sin unika arbetsplatsdagbok från macken. Utkommer 20 januari. Recensionsdag 28 januari.
Sundvalls främsta styrka är grå som månadsgammal snö, och jag tror faktiskt att ”Mina drömmas mack” i december kommer att räknas som en av årets främsta – och roligaste – böcker.
Victor Malm i Expressen
Anders Annikas, vik. chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Mail: anders[at]ordfrontforlag.se
Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15. Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book. Mail: alessandra[at]am-book.com
Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst. Mail: galago[at]natverkstan.net. Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)