Urhunden till Matilda Josephson!

26 maj, 2025  Okategoriserade

Urhunden 2025 för 2024 års bästa svenska seriealbum går till Mjölk och människor av Matilda Josephson! Priset på 20 000 kronor delades ut på Stockholms internationella seriefestival av Seriefrämjandets ordförande.

Urhunden är Seriefrämjandets stora pris för tecknade serier och går varje år till föregående års bästa originalsvenska seriebok och bästa översatta seriebok. Priset har delats ut sedan 1987 och utses av en jury som tillsätts av Seriefrämjandets styrelse.

Juryns motivering lyder:

Med sitt debutalbum Mjölk och människor visar Matilda Josephson att hon redan behärskar seriemediet till fullo när hon med utsökt tajming för det komiska och det absurda beskriver livet som nybliven kassörska. Hon möter kallhamrade chefer som anställer och avskedar personal på en höft, luttrade kollegor som redan har sett allt som kan hända, men framför allt är det de säregna kunderna som sätter sin prägel på boken: Kommer nästa kund klaga högljutt över hur giftiga ekologiska bananer är? Kommer hen utbrista att hen ångrar bokstavligen allt i sitt liv, inklusive gulaschsoppan hen just köpt? Kaos är granne med kassan, och som anställd kan hon bara försöka lugna ner känslorna.

Mjölk och människor är en humoristisk men också realistisk skildring av arbetslivet idag, där cheferna förväntar sig absolut lojalitet medan de anställda är mer pragmatiska. För kassörskan är det inte den framtida vinsten för butiken som återspeglas i hennes ansikte via de suggestiva teckningarna utan de mer akuta tankarna: Vad har hon gett sig in på, och vad håller Pionkvinnan egentligen på med där hon likt Mårran glider fram mellan de trånga gångarna…?

Från Galago var även Klara Wikstens Mors dag och Pelle Forsheds Club Lonely nominerade.

Köp Mjölk och människor här!


Kolla in:




aktuella grejer

Mer grejer »

aktuella böcker

Not Forever

Mats Jonsson

Not Forever utspelar sig under fyra månader som aldrig blev skildrade i den kultförklarade serieromanen Hey Princess. Nu kastar sig Mats Jonsson åter handlöst ner i sitt bitterljuva och solkiga 90-tal. En tid av osäkerhet, ängslig positionering och mansgriseri, men också av innerlig vänskap, levnadsglädje och inomhusrökning. De 30 år som gått ger nya insikter om tiden och livet. Utkommer: 22 september. Recensionsdag: 7 oktober.

Läs mer om boken »

Johan smakar på livet

Johan Wanloo

Johan Wanloo lever ett så händelselöst liv att han till och med drömmer om att han ligger på soffan och tar en tupplur. Något måste göras! Efter att ha diskuterat med sina bättre och sämre jag tar han helt enkelt reda på hur man gör för att smaka på livet. Utkommer 8 september. Recensionsdag 15 september.

Läs mer om boken »

Lord All Smitey

Cecilia Vårhed

De dåliga vännerna från Fattigt skryt försöker leva sunda liv på varsina håll, men i Lord All Smitey återförenas de motvilligt och ger sig ut på en resa. Är det ödet? Är det slumpen? Vissa människor kanske inte är menade att vara lyckliga. En ösig och hysteriskt rolig roadtrip av Cecilia Vårhed. Utkommer 21 augusti. Recensionsdag 31 augusti.

 

Läs mer om boken »

Alla böcker »

prata med oss

Tidningen

Anders Annikas, vik. chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Mail: anders[at]ordfrontforlag.se

Förlaget

Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm. Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15. Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book. Mail: alessandra[at]am-book.com

Kundtjänst

Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst. Mail: galago[at]natverkstan.net. Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)