Rojin Pertow ny chefredaktör för Galago

13 februari, 2018  Nyhet

Journalisten, poddaren och aktivisten Rojin Pertow blir ny chefredaktör för Sveriges största satir- och serietidning.
 
Hon kommer närmast från Fria Tidningen/ETC där hon arbetat som kultur- och opinionsredaktör. Rojin arbetar även ideellt med flyktingmottagning och är ena halvan av den feministiska och samhällskommenterande podcasten Häxor och kamrater.
 
– Galago har varit en del av mitt liv på många olika sätt. Allt ifrån politiskt uppvaknande till politisk depression, så det känns stort att få vara en i gänget nu, säger Rojin Pertow.
 
– Rojin har ett brinnande intresse för tecknade serier och politisk satir. Hon är dessutom en skicklig och erfaren redaktör med en massa idéer och debattlusta. Det känns fantastiskt att få in någon med Rojins energi och erfarenhet på Galago, säger Sofia Olsson, förläggare på Galago Förlag och ansvarig utgivare för tidningen.
 
Rojin Pertow tillträder omgående. Nästa nummer av Galago utkommer i slutet av mars. 

 



aktuella grejer

Mer grejer »

aktuella böcker

Uppdrag underliv

Olivia Skoglund

Dagbok från underlivskirurgin! Trans och trams i den fristående uppföljaren till Nästan i mål! Det blir morfindimmor, kroppsvätskor, bastudrömmar och mys med queercommunityt. Utkommer 20 augusti. Recensionsdag 27 augusti.

Läs mer om boken »

Ensamma mamman

Cecilia Torudd

En av Sveriges mest älskade och lästa seriefigurer fyller 40 år! Sedan 1985 har den frustrerade, panka och smulhatande tvåbarnsmamman roat och tröstat läsare. Nu kommer en ny fin utgåva, med förord av Cecilia Torudd och fan-art av 15 tecknarkollegor. Utkommer 15 augusti. Recensionsdag 25 augusti.

Läs mer om boken »

Tre män funna mördade i Klippan

Max Hebert och Steve Nyberg

En stilla septembermorgon 1999 hittas tre män mördade i ett naturområde i utkanten av skånska Klippan. De har alla tre skjutits på nära håll. Några dagar senare grips den lokale musikentreprenören Ricard, han döms mot sitt nekande för morden. I denna dokumentära serieroman berättar deras närstående om livet före och efter det som hände. Det är en bok om kärlek, förtvivlan, hat, sorg och att leva vidare. Utkommen.

En engagerande läsning som ger en nyanserad bild av såväl de efterlevandes sönderslagna liv, som av mördarens personlighet. En mycket välgjord seriebok som bör läsas av många. Helhetsbetyg 5

Fredrik Strömberg i BTJ 11, 2025

Läs mer om boken »

Alla böcker »

prata med oss

Tidningen

Rojin Pertow, chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm Mail: rojin[at]ordfrontforlag.se

Förlaget

Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15 Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book Mail: alessandra[at]am-book.com

Kundtjänst

Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst galago@natverkstan.net Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)