
Forshed, Josephson och Wiksten nominerade till Urhunden!
Club Lonely av Pelle Forshed, Mjölk och människor av Matilda Josephson och Mors dag av Klara Wiksten är alla nominerade till Seriefrämjandets pris Urhunden.
Läs mer »
22 april, 2013 Okategoriserade
Det är dags för Stockholms internationella seriefestival, och Galago går in i en av årets mest intensiva veckor. För att ni, och vi, ska kunna hålla reda på allt som händer i huvudstaden vecka 17 kommer här den fullständiga listan!
Tisdag 23 april
Operation barn. På ABF-huset, Sveavägen 41, pratar journalisten och serietecknaren Sofia Olsson, aktuell med boken Det bästa barnet, med författaren Marie Granmar, aktuell med boken Operation barn om kampen för att bli förälder. Kl 18:00, entré 60 kr. Läs mer här.
Flumskolan: Tolkien och den svarta magin. På Kulturhusets Plattanscen tar sig Galagos och Aftonbladet Kulturs podcast an Åke Ohlmarks ökända smädesskrift mot Tolkien och Tolkiensällskapen. Mats Jonsson och Rebecka Kärde undervisar, under överinseende av Johannes Klenell. Kl 17:45, fri entré. Facebook-eventet finns här.
Onsdag 24 april
Det började med Puss! På Serieteket, Kulturhusets plan 2, samtalar Bitte Andersson, Rolf Classon, Mats Jonsson, Christer Themptander och Berit Viklund med moderatorn Andreas Berg om Lars Hillersberg, tidskriften Puss och hur den påverkat senare generationers konstnärer och tidskrifter. Kl 17:00, fri entré. Kolla in Facebook-eventet här.
Seriealbumkväll. På Aspuddens bokhandel samtalar Hanna Gustavsson (Nattbarn), Julia Thorell (Fri kärlek) och Linda Spåman (Brf Ensamheten) om sina nya böcker. Moderator: Bitte Andersson. Kl 19:00, inträde 40 kr. Du hittar Facebook-eventet här.
Torsdag 25 april
Den svenska seriekonsten ur ett internationellt perspektiv. På Iaspis, Maria Skolgata 83, pratar de svenska förläggarna Josefine Svenske (Kolik) och Johannes Klenell (Galago) med de franska förläggarna Latino Imparato (Rackham) och Elsa Sztulcman (Ankama) om förläggande, översättning av författarskap och seriekonsten. Kl 18:00, fri entré. Läs mer här.
Lördag 27 april-söndag 28 april
Stockholms internationella seriefestival på Kulturhuset. Kl 11-18 båda dagarna är marknaden öppen, och Galago bullar förstås upp med nya och gamla böcker till otroliga priser, ett pikant prenumerationserbjudande och möjlighet att träffa tecknare och få sina böcker signerade.
Dessutom pratar Hanna Gustavsson & Lisa Ewald kl 13 på lördag, Johan Wanloo har workshop kl 14 och pratar nätserier kl 16 på lördag, Johannes Klenell & Mats Jonsson deltar i paneldebatt om seriebranschens nutid och framtid kl 12 på söndag, Kolbeinn Karlsson pratar kl 14 på söndag och Sofia Olsson kl 15 på söndag. Puh.
Slutligen får ni inte missa Galagofesten med release för Hanna Gustavssons ”Nattbarn” och Lisa Ewalds ”Allt kommer bli bra”. Klubb Vardagsrummet, Ingmar Bergmans gata 2. O.S.A. till galagofest@gmail.com, lördag kl 22. Se Facebookevent här.
Läs mycket mer om Stockholms internationella seriefestival här. Illustrationen ovan är gjord av Loka Kanarp.
Varmt välkomna till allt ovanstående!
Club Lonely av Pelle Forshed, Mjölk och människor av Matilda Josephson och Mors dag av Klara Wiksten är alla nominerade till Seriefrämjandets pris Urhunden.
Läs mer »
En 40-årsjubilerande smulhatande morsa, handpåläggning i Livets ord, underlivskirurgi, italiensk skräck och en 90-talsklassiker. Läs om Galagos höstböcker här!
Läs mer »
Som första serietecknare någonsin får Tommy Sundvall det pris som tidigare tilldelats bland andra Lars Norén, Mare Kandre, Thomas Tranströmer och Sara Stridsberg. Han får det för sin bok Folkbokförd i rännstenen som kom ut på Galago i höstas.
Läs mer »
En stilla septembermorgon 1999 hittas tre män mördade i ett naturområde i utkanten av skånska Klippan. De har alla tre skjutits på nära håll. Några dagar senare grips den lokale musikentreprenören Ricard, han döms mot sitt nekande för morden. I denna dokumentära serieroman berättar deras närstående om livet före och efter det som hände. Det är en bok om kärlek, förtvivlan, hat, sorg och att leva vidare. Utkommer 29 april. Recensionsdag 7 maj.
Ett år av apokalyptiskt tänkande är en mörk komedi, en tragikomisk feelbad som i expressiva bilder pratar om döden, livet, kärlek och såriga relationer. Men framför allt handlar den om att själv få välja hur livet ska sluta.
Utkommer 27 mars. Recensionsdag 14 april.
Spåman har en säregen, skissartad, färgstark och uttrycksfull stil som passar berättelsen perfekt. Detta är utan tvekan Spåmans bästa bok hitintills; personlig, konstnärlig och drabbande. Helhetsbetyg: 5
Fredrik Strömberg i BTJ 8/2025
Göteborgssyndromet är en serieroman om att glömma bort hela sitt liv till förmån för en fantasi. Med stor humor och underbart svängiga 70-talsdoftande bilder tecknar debuterande Sanna Kullin både en bild av Göteborg och av att famla omkring i livet som 20-någonting. Utkommer 24 januari. Recensionsdag 29 januari.
Sanna Kullin från Landvetter lyckas verkligen förvalta serieromanens möjligheter att berätta i bilder och inte bara fläska på med för mycket text – och jobbar också bra med just dialoger och klipp. Som en film zoomar den in och ut ur olika scener och stämningar. Och staden Göteborg, med dess många välkända och emblematiska miljöer, spelar alltså en framträdande roll.
Jenny Högström i Göteborgs-Posten
Rojin Pertow, chefredaktör Stortorget 1, 111 29 Stockholm Mail: rojin[at]ordfrontforlag.se
Sofia Olsson, förläggare Stortorget 1, 111 29 Stockholm Telefon: 0704-10 20 86 mån-tors kl 9-15 Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se
International rights Alessandra Sternfeld, AM Book Mail: alessandra[at]am-book.com
Prenumerationsärenden Nätverkstan Ekonomitjänst galago@natverkstan.net Telefon: 031-743 99 05 (tis-ons kl. 9-12)