Vi fick ert mail om att ni ville göra en stor grej om "kvinnliga serietecknare". En liten rekommendation från vår sida är att släppa det där med kön en smula och kanske framför allt sluta tänka så himla mycket i kön endast när det kommer till ett av könen. Istället föreslår vi att vårt bidrag till er "grej" är denna kommentar signerad Sara Granér. Kanske öppnar den upp för ett nytt och intressantare sätt att se på konstnärliga verk än utifrån könet på konstnären? Så kära Ameliaredaktion. Läs gärna Saras kommentar. Sitt sedan gärna och diskutera i grupp hur relevant det där artikelupplägget egentligen var.
I andra delen i Fabian Göransons Hokus Pokus-serie börjar en ny tjej i klassen som är underbart konstig. Kan hon bli Idas vän? Men Idas trolleri sätter henne i en fruktansvärd knipa.
I mars 2020 börjar Elin Lucassi föra tecknad dagbok om livet under pandemin, med allt vad det innebär av hemmajobb, mjukbyxor, isolering, tristess och oro. Karantändagboken är ett unikt stycke extremt samtida samtidshistoria.
Sofia Olsson
Fiskargatan 8
118 91 Stockholm
Telefon: 0704-74 18 86 mån-tors kl 9-15
Mail: sofiao[at]ordfrontforlag.se International rights Alessandra Sternfeld, AM Book
Mail: alessandra[at]am-book.com